subota, 10 decembar 2022 16:40

LOVAČKO UDRUŽENjE „FAZAN-VLADIMIRCI“ Tradicija skoro vek duga

Napisano 
Ocenite ovaj članak
(0 glasova)
Osnovano pre skoro sto godina. Danas broji oko 600 članova. Gazduje teritorijom površine od 33.000 hektara. Poznato u Srbiji, ali i u Evropi
Zvanična lovačka priča počinje u Vladimircima 1924. godine. Tada je osnovano lovačko udruženje. Danas, na isteku veka trajanja, broje oko 600 članova i brinu o divljači na teritoriji koja se prostire na 33.000 hektara, od kojih je 28.000 hektara lovno. Česta su destinacija lovaca iz drugih krajeva Srbije, ali su sve popularniji i među ljubiteljima ovog sporta iz Češke, Slovačke, Nemačke i Republike Srpske.
 
Područje je bogato autohtonim vrstama divljači: fazanima, zečevima, divljim patkama, prepelicama, divljim svinjama, srnama.
 
Tokom cele godine rade na izgradnji i održavanju lovne infrastrukture, brinu se o divljači, bore protiv krivolova. Visoko su kotirani kod nadležnog ministarstva, Lovačkog saveza Srbije i lokalne samouprave. Već nekoliko godina za redom dobitnici su prestižnog sertifikata CompanyWall-a za Pouzdanost u poslovanju.
 
„Fazan-Vladimirci“ u ciframa
Dom lovaca u vladimiračkoj opštini nalazi se u centru varošice. To je objekat od 200 kvadrata koji obuhvata prostoriju za obradu mesa sa hladnjačom površine 80 kvadratnih metara.
-U samom Udruženju je zaposleno tri osobe, a imamo i dva lovočuvara- kaže za „Glas Podrinja“ predsednik LU „Fazan-Vladimirci“, predsednik Mačvanskog lovnog okruga i član UO Lovačkog saveza Srbije, Željko Marinković i nabraja:
-Pod našom upravom se nalazi pet prihvatilišta za fazanske piliće, 40 visokih čeka, 85 hranilica za srne, 450 hranilica za sitnu divljač, 100 solišta.
Poseban ponos predstavljaju tri lovačke kuće na teritoriji opštine, dok je četvrta u izgradnji.
 
Ulaganje u lovni turizam, ulaganje u razvoj opštine
Lovačko udruženje „Fazan-Vladimirci“, odgovorno gazduje svojim kapacitetima. Svake godine se ide korak dalje. Ulaganje u razvoj lovnog turizma vide kao direktno ulaganje u razvoj same opštine.
-Pored naših članova ovde mogu da love i članovi udruženja iz drugih opština u Srbiji. Uslov je da imaju lovnu kartu izdatu od strane ministarstva, sa njom dolaze, uplate i love- objašnjava Marinković.
U Udruženju kažu da im posebna reklama ne treba, jer dobar glas se daleko čuje. Preporuke onih koji su već uživali gostoprimstvo „Fazana“ iz Vladimiraca i imali prilike da love u ovim predelima, dovode im svake sezone nove goste i daju veću šansu razvoju ove grane turizma.
 
- Ponudu smo obogatili i smeštajem. Pre izvesnog vremena u okviru lovačkog Doma uradili smo dva apartmana za prenoćište gostiju sa strane- navodi Marinković.
 
Briga o divljači, jedan od prioriteta
Područje je posebno bogato visokom divljači: srnama i divljim svinjama. Da bi lovište svake sezone bilo puno, neophodna je stalna briga o očuvanju vrsta.
 
-Svaki lovac je obavezan da tokom zime iznese određenu količinu hrane, bilo zrnaste, bilo sena, bilo soli. Takođe, u obavezi smo i da unosimo divljač, ne samo da lovimo. Samo ove godine smo uneli 1.500 fazanića od sedam, osam nedelja i 1.050 komada od 12 nedelja, kao i 700 odraslih fazana. Prvi put smo obogatili lovište i jarebicama sa 150 jedinki. Sve je to urađeno u skladu sa godišnjim planom gazdovanja- navodi predsednik LU „Fazan-Vladimirci“.
 
Borba sa krivolovom
Krivolov je prisutan, kao i svugde u Srbiji, ali u ovom Udruženju navode da su uspeli da ga smanje na najmanju moguću meru.
 
Da bi lovište svake sezone bilo puno, neophodna je stalna briga o očuvanju vrsta
 
 
-Neodgovornih ljudi uvek ima, ali ne i među našim članovima. U krivolov ovde dolaze ljudi iz nekih drugih udruženja ili oni koji čak nisu evidentirani nigde, ali poseduju oružje. Međutim, zahvaljujući stručnoj službi i izuzetnoj saradnji sa Policijskom stanicom u Vladimircima slučajevi krivolova na našoj teritoriji svedeni su na minimum, kaže Željko Marinković.
 
Valjalo bi napomenuti, da ljudi nisu jedini neprijatelji divljači. Veliki broj bude plen predatora (lisica, šakala), neka posluži kao hrana napuštenim psima, dok određeni broj nastrada i na putevima od saobraćaja.
 
Lov na predatore
Svake zime LU „Fazan-Vladimirici“, organizuje obavezne izlaske na predatore. Pet lovnih sekcija se smenjuje iz nedelje u nedelju u lovu na lisice, šakale i ostale predatorkse vrste.
-U januaru, februaru, svi lovci su u obavezi da jednom izađu u lov na predatore. Sekcije se smenjuju na nedeljnom nivou, ali može istovremeno učestvovati i više njih- kaže Marinković.
 
Podmladak i druženje
Godišnje od 10 do 15 mladih lovaca prođe pripravnički staž, položi ispit i pridruži se ekipi. Samo druženje je važno. „Fazan“ je posebno ponosan na godišnje okupljanje početkom marta, poznatije kao „Lovačka zabava“, kada se pod jednim krovom okupi 700 ljudi istih strasti i interesovanja.
T.T.
 
Foto: Glas Podrinja, Prestižni sertifikat CompanyWall-a za Pouzdanost u poslovanju
 
https://www.glaspodrinja.rs/
Pročitano 537 puta

Ostavi komentar

Molimo Vas proverite da li ste uneli svuda gde stoji (*) ova polja su obavezna.\nOsnovni HTML kod je dozvoljen.

Adresar Lovačkih udruženja Adresar prodavnica lovačke opreme Adresar kinoloških udruženja

Pročitajte još i ...

III Nacionalnu izložbu pasa svih rasa - …

10-08-2013 Hits:277010 Kinologija Urednik portala - avatar Urednik portala

Kinološko Društvo Kosjerić, 24. avgusta 2013 godine organizuje III Nacionalnu izložbu pasa svih rasa. Izložba će biti održana na terenima Sportskog centra Kosjerić.Na izložbi mogu biti izloženi rasni psi koji imaju rodovnik izdat od kinološkog saveza Republike Srbije ili rodovnik izdat od inostranih kinoloških organizacija koje su priznate od FCIa...

Read more

Саборовање 350 ловаца

15-09-2023 Hits:88 Manifestacije i dogadjaji Nenad - avatar Nenad

Сабором ловаца, који је данас у Појезни окупио више од 350 ловаца и љубитеља лова, Ловачко удружење „Мотајица“ озваничило је почетак нове ловне сезоне. Дио ове смотре, која је одржана 27. пут, било је и такмичење у гађању глинених мета, а предсједник секције домаћина Миладин Алексић истакао је да је отворена сезона...

Read more

Nesvakidašnja nesreća kod Banjaluke: Aut…

31-07-2022 Hits:410 Informacije za lovce Nenad - avatar Nenad

Na auto-putu od Klašnica prema Banjaluci danas se dogodila nesvakidašnja nesreća.  Na samom uključenju sa auto-puta u Klašnicama automobil je udario srnu.   Na licu mjesta je policija koja obavlja uviđaj.   Vidi se da je srna podlegla povredama, a automobil je vidno oštećen.   Tekst i fotografija preuzeti:https://www.banjaluka.com/

Read more

Pravilnik za ocenjivanje rada pasa Gonič…

30-10-2018 Hits:2637 Informacije za lovce Urednik portala - avatar Urednik portala

Kinološki savez Srbije na upravnom odboru održanom dana 09.10.2018. godine usvojio je Pravilnik za ocenjivanje rada pasa Goniča. Pravilnik za ocenjivanje rada pasa goniča je opšti kinološki propis koji određuje vrstu i karakter utakmice i ispita, reguliše način ocenjivanja, sadržaj po predmetima ispitivanja, način suđenja, kao i ostala pitanja koja...

Read more

Lov divljeg vepra sa tople čeke

10-01-2012 Hits:116330 Lov na divlje svinje Urednik portala - avatar Urednik portala

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donelo je pravilnik o uslovima i načinu organizovanja lova, koji se od ove lovne sezone primenjuje u našim lovištima. Grupni lov divljih svinja u otvorenim lovištima organizuje se u periodu od 1.oktobra do 31.decembra a korisnik lovišta može da organizuje grupni lov divljih svinja i izvan...

Read more

Srbija: Kod divljih svinja potvrđeno 90 …

25-07-2022 Hits:277 Informacije za lovce Nenad - avatar Nenad

Zabeleženo je do juna ove godine 138 slučajeva afričke kuge svinja, a tokom 2021. identifikovano je ukupno 272 slučajeva. U Srbiji je od početka godine potvrđeno 90 slučajeva afričke kuge kod divljih svinja i 48 slučajeva kod domaćih na području šest okruga, saopštila je danas Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA).   Registrovani...

Read more

Lov vabljenjem i zašto NE

19-03-2017 Hits:4288 Edukacija Bojan Stanković - avatar Bojan Stanković

Primame ima raznih od vabilica preko mirisa koji se mažu na stablima i još puno toga. Da li je imitacija glasa životinje na koji se ona odaziva i prilazi a onda odstreljuje dobra i realna. Lov je potraga za divljač, čekanje, gonjenje psima a ne prizivanje i streljanje. Sve je legalizovano...

Read more

LU "Ponišavlje": U toku lov na…

08-08-2023 Hits:125 Predstavljanje lovišta Nenad - avatar Nenad

Trenutno je aktuelan lov na divlju svinju na čeku i pojedinačni odstrel srndaća, rekao je u izjavi za Portal Pirot plusonline Zoran Aleksić, predsednik LU "Ponišavlje"   Lov na divlju svinju čekanjem jeste jedna vrsta zaštite useva. Do sada je odstreljeno više od 30 divljih svinja. Nije bilo slučajeva, unazad nekoliko meseci...

Read more

ТАКМИЧЕЊЕ У КУВАЊУ ПАПРИКАША ОД ДИВЉАЧИ …

07-07-2022 Hits:508 Manifestacije i dogadjaji Nenad - avatar Nenad

Удружење “Хумадона Апатин” у сарадњи са бројним пријатељима и спонзорима оснива традиционалну манифестацију “Ловачки рог“, у оквиру које ће 16. jула 2022. године од 15 до 22 часа, на новом излетишту код језера “Арка”, код Старе пумпе у Апатину бити одржано међународно такмичење у кувању паприкаша од дивљачи.   Цена котизације за...

Read more

Novi objekat za prihvat odstreljene divl…

14-10-2022 Hits:1716 Informacije za lovce Nenad - avatar Nenad

U sklopu prihvatilišta za fazansku divljač - fazanerije Lovačkog udruženja "Trest" iz Petrovca na Mlavi, završeni su radovi na prvoj fazi izgradnje pomoćnog objekta za prihvat odstreljene krupne divljači. U okviru ovog objekta koji će imati više prostorija planirano je klanično odeljenje, odeljenje za hlađenje i zamrzavanje divljači, odeljenje za pandlovanje...

Read more

Najjači trofeji divljači - prvaci Srbije

17-07-2017 Hits:6960 Trofeji Urednik portala - avatar Urednik portala

Veliki broj naših posetilaca portala se interesovalo kolika je trofejna vrednost ostreljene divljači prvaka Srbije, potrudili smo se i pronašli zvaničnu tabelu gde su prikazane konačne ocene trofeja ostreljenjih divljači na teritoriji Republike Srbije. Ove lovne sezone na srndaća ostreljena su dva izuzetno vredna trofeja od kojih je jedan sigurno novi...

Read more

Због стравичног призора обешеног вука у …

08-12-2022 Hits:223 Lov na predatore Nenad - avatar Nenad

'Осуђујемо, али разумемо очај људи који су изложени нападима...' У априлу прошле године на улазу у Грачац, а у уторак вече код путоказа Унешић, стравичне сцене обешеног и стрељаног вука.    На овој, коју су на државној цести у Шибенско-книнској жупанији уочили пролазници, окачен је натпис    „Око за око, зуб за зуб“, а...

Read more

Поново се разбуктао пожар код Ловачког д…

27-07-2022 Hits:363 Informacije za lovce Nenad - avatar Nenad

Данас око 14 часова поново се разбуктао пожар код Ловачког дома, који је синоћ угашен, а изазван је великим електричним пражњењем.    У Ватрогасној јединици у Куманову рекли су нам да је запаљена сува трава. Пријављен им је пожар и екипа је већ на терену која гаси пожар, који је у међувремену...

Read more

39. Sajam nautike, lova i ribolova u Beo…

13-03-2017 Hits:8571 Manifestacije i dogadjaji Borivoj Vesković - avatar Borivoj Vesković

Proteklih dana završio se i 39. Sajam nautike, lova i ribolova, koji se održavao od 9.03 do 12.03.17. godine u Beogradu. U prostorijama Beogradskog sajma svoje štandove zauzelo je nešto više od 20-ak izlagača, što je jednako broju od prethodnih godina, jer sajam u Beogradu nije nešto preterano jak što...

Read more

LU,,Srna “ Srbac obilježilo 75. godina p…

22-09-2022 Hits:830 Manifestacije i dogadjaji Nenad - avatar Nenad

Oko 250  srbačkih  lovaca okupilo se  danas   na tradicionalnom lovačkom zborovanju koje je održano na igralištu u Malim Sitnešima kako bi obilježili 75 godina postojanja LU,, Srna " Srbac . Pored srbačkih , bili su prisutni I lovci iz lovačkih udruženja iz Prnjavora, Gradiške , Podgradaca, Nove Topole  I lovci...

Read more